Advert
Advert

Ermeni kadın militanların kara lekesi; 'Zeytun Katliamı'

Minik Kuş Ekibi ile görüşen tarihçi Cezmi Yurtsever, 1895 yılında Maraş’ın Süleymanlı mahallesinde yaşanan olayda Ermeni kadın militanlarca 414 Osmanlı askerinin balta ile katledilişini belgeleriyle anlatmış.

Ermeni kadın militanların kara lekesi; 'Zeytun Katliamı'
Ermeni kadın militanların kara lekesi; 'Zeytun Katliamı' Minik Kuş

Ermeni Kadın teröristlerce yapılan katliamı gün yüzüne çıkaran Tarihçi Cezmi Yurtsever “Osmanlı Arşivi’nde gizliliği ortadan kalkan belgeler arasında 31 Aralık 1895 tarihli ve BOA,HR.ŞFR-III, 444-74 dosyadaki belgeleri okuduğumda tutsak edilen 414 Osmanlı askerinin 15 Aralık 1895 tarihinde yaşanan olaylar esnasında Ermeni Hınçak Komitası emrindeki kadın teröristler tarafından balta ile vahşice öldürüldükleri bilgilerine ulaştım. Araştırmaları derinleştirdiğimde de Zeytun’da yaşanan olaylar hakkında ayrıntılı bilgiler elde ettim" diyerek açıklamalarda bulunmuş. 

Sayıları 10 bini bulan silahlı Ermeni’nin 28 Ekim 1895 tarihinde Maraş’ın bir dağ kasabası olan Zeytun’da başlattığı silahlı eylem esnasında şehrin güvenliği ve kontrolünü 400 askerin bulunduğu Osmanlı Askeri kışlasının suları kesilerek kuşatıldığını ve kaymakamın çağrısı ile teslim olmaları üzerine şehir merkezindeki kamu binalarında tutsak olarak tutulduklarını anlatan Yurtsever, "Maraş şehir merkezinden gelen Mustafa Remzi Paşa kumandasındaki Osmanlı askerleri Zeytun isyancılarının bulunduğu kasabayı kuşattığı ve sıcak çatışmaların başladığı saatlerde Hınçak Ermeni Komitasının emrinde ellerinde balta bulunan kadın militanlar tarafından askerler üzerine saldırı yapılarak vahşice öldürüldükleri ve cesetlerin köprü başından uçurumlu vadiye atıldıklarının bilgilerini elde ettim. Zeytun ile ilgili Ermeni arşivlerinde yaptığım araştırmalarda da askerlere balta ile saldırarak vahşice öldürülmeleri olayının sorumlusu olan kadın militanın Yeghisabet Sultanian ve arkadaşları olduğu bilgisine ulaştım. Yaşanan olaylar insanlık tarihinde kara bir leke olarak yaşanmış ve belgelere de yansımıştır” diye konuşmuş.

cezmi yursever Zeytun Katliamı minik kuş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü türkücü Alişan İstanbul Adliyesi’nde ifade verdi
Ünlü türkücü Alişan İstanbul Adliyesi’nde ifade verdi
 Müjde Ar davasında takipsizlik kararı
Müjde Ar davasında takipsizlik kararı
Adana Kebabına dünya lezzet ödülü
Adana Kebabına dünya lezzet ödülü