Advert
Advert

İnsanın çakralarını açan eşsiz alet: ‘Hangdrum’

Minik Kuş Ekibi, Dünyada 2000’li yılların başında bulunan ve sayılı sanatçı tarafından çalınan sesinde dinlendirme özelliği olan ‘Hangdrum’ müzik aletini Türkiye’de kullanan Ceren Özdemir ile görüşmüş.

İnsanın çakralarını açan eşsiz alet: ‘Hangdrum’
İnsanın çakralarını açan eşsiz alet: ‘Hangdrum’ Minik Kuş

Yoga ve meditasyonda kullanılan hangdrum, gören ve duyanların kısa sürede ilgisini çekmeyi başarıyormuş.

Yeni keşfedilen bir müzik aleti olmasından dolayı şu anda fiyatı 15 bin ile 35 bin lira arasında imiş.

Ancak yavaş yavaş dünyaya yayılan enstrüman, farklı müzik aletleri ile birleştirilmeye başlanmış. Bu sayede ortaya çıkan müzik ise dinleyicilerden tam not alıyormuş.

Müziğini geliştirip, farklı konserler yapmayı planlayan Ceren Özdemir, aynı zamanda sanatın yayılması için çok sayıda öğrenciye de kurs veriyormuş.

Çaldığı müzik aleti ve onun sesi hakkında konuşan Özdemir, konuşmasının devamında şu ifadelere yer vermiş:

“İsmi Hang drum. Handpan olarak da biliniyor. 2000’li yıllarda bulunmuş genç bir enstrüman. O yüzden şu an dünya üzerinde çok fazla icra eden; üretimini yapan mevcut değil. Yapımı da çok zorlu aslında. El yapımı bir enstrüman. Her haznesi yakılarak ve dövülerek yapılıyor. O yüzden bir çok kültürde ruhu ve kalbi olduğuna inanılıyor. Hatta insanların çakralarını açtığı ve ruhuna iyi gelerek onlara şifa verdiği düşünülüyor. İsviçre’de bulunan bir müzik aleti. Çeşitli denemeler sırasında keşfediliyor. Sesi görüntüsüne çok büyük bir tezat oluşturduğu için çok ilgi çekiyor. Türkiye’de de yeni yeni bilinen bir enstrüman. Genelde yurtdışı ile bağlantısı olan insanlar biliyor. Ama yavaş yavaş kullanmaya başlayan insanlar var. Yoga ve meditasyon alanında kullanılıyor. Daha etnik müziklerde kullanılıyor. Sesinin şifa verdiğine inanıyorlar. Gerçekten de huzur verici.”

Ceren Özdemir Hangdrum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar