Advert
Advert

Kesik Minare, 125 yıl sonra ibadete açılıyor

AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, ‘Kesik Minare’ olarak bilinen tarihi Şehzade Korkut Cami’ndeki restorasyon çalışmalarına sona gelindiğini belirterek, 'Ecdat mirası 125 yıl sonra tekrar ibadete açılıyor' dedi. Antalya’nın fethi yıldönümünde camiyi tekrar ibadete açabilmenin çok anlamlı olacağını ifade eden Atay Uslu, açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davet idileceğini söyledi.

Kesik Minare, 125 yıl sonra ibadete açılıyor
Kesik Minare, 125 yıl sonra ibadete açılıyor Minik Kuş
Antalya Milletvekili ve Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Başkanı Atay Uslu ve AK Parti Antalya İl Başkanı İbrahim Ethem Taş, restorasyon çalışmaları devam eden Şehzade Korkut Cami’nde incelemelerde bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Uslu, Şehzade Korkut Cami’nin Selçuklu ve Osmanlı uygarlığından izler taşıdığına dikkat çekerek, “Tarihi Kaleiçi’ndeki yapı, Antalya’yı fetheden Selçukluların, camiye çevirmesiyle "fethin sembolü" oldu. Şehzade Korkut Camii yeniden ayağa kalkıyor. Osmanlı İmparatorluğu döneminde 2. Bayezid’in oğlu Şehzade Korkut’un Tekeli Sancak Beyliği’ne atanmasıyla onarılan cami, "Korkut Camisi" adını aldı. Cami, 1896’da çıkan yangında büyük zarar görünce ibadete kapatıldı. Ecdat mirası 125 yıl sonra tekrar ibadete açılıyor” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Atay Uslu, restorasyon çalışmalarında sona gelindiğine değinerek, esere sahip çıkan ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışa davet edilecek
2021 Mart ayının ilk haftasında, Antalya’nın fethi yıldönümünde camiyi tekrar ibadete açabilmenin çok anlamlı olacağını söyleyen Atay Uslu: "
1896’da yanmış, son 125 yıldır kapalı olan ve viraneye dönmüş 814 yıllık fetih camimizin açılışına Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı davet edeceğiz. Bu eser Ayasofya gibi ancak Ayasofya’dan 250 yıl önce 1207'de "kılıç hakkı" olarak, Türkler'in Antalya'ya olan egemenliginin göstergesi olarak camiye çevrildi. Bu tarihten sonra Antalya ve Akdeniz bizim evimiz olmuştur. Bu günlerde Akdeniz hep gündemde. Dünya bilmelidir ki; Antalya’nın Selçuklular tarafından fethi ile birlikte Akdeniz evimiz olmuştur, Mavi Vatanımız olmuştur ve Akdeniz 814 yıldır bizim evimizdir. Önemli bir tarihin yıl dönümünde, Fetih yıldönümünde, medeniyetimiz ve milletimiz için anlamlı bir eserin açılışının Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması çok çok anlamlı olacaktır. Cumhurbaşkanımıza davetimizi yapacağız" dedi.

Caminin tarihi: “Antik çağdan başlayıp, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini görüp günümüze ulaşan ve uzun bir tarihe geçmiş olan Şehzade Korkut Cami Antalya Kaleiçi'nde yer alıyor. 1800’lü yılların yaklaşık ortasına kadar kullanılan cami, geçirdiği bir büyük yangınla kullanılmaz hale geldi. Büyük yangında minaresinin ahşap olan külahının yanmasından dolayı Kesik Minare Camii olarak anılıyor. ”
kesik minare elazığ haber oku ibadete açılma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar