Advert
Advert

'Amazon kadınlar efsanesi' yaşatılıyor

Minik Kuş Ekibi Samsun Terme ziyaretinde Amazon köyünde de incelemelerde bulunmuş.

'Amazon kadınlar efsanesi' yaşatılıyor
'Amazon kadınlar efsanesi' yaşatılıyor Minik Kuş

Amazon (memesiz) kadınlar efsanesi, ‘Amazon Köyü’nde yaşatılıyormuş. Efsaneye göre Amazon kadınlar Samsun’un Terme ilçesinde yaşamış.

İlkadım ilçesinde bulunan Batıpark’ta da bunların yaşayışını konulan bir Amazon Köyü oluşturulmuş. Dev bir Amazon kadın heykeli buraya dikilmiş. Köyde Amazon kadınların yaşam şartları çeşitli görsellerle anlatılıyormuş.

Amazon Köyünde bulunan zindanda ise erkek köleler bulunuyormuş. Mağaranın içerisindeki alanda ise tahtında oturan kraliçe Hippolyte ve muhafızları sergileniyormuş.

Amazon kadınları ve köyün kurulma amacı hakkında bilgiler veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Sanat Tarihi Uzmanı ve Amazon Köyü Sorumlusu Arzu Kaplan, “Amazon Köyü, savaşçı kadınların köyü olarak geçiyor. Burada Amazon kadınlarının köleleri zindanda duruyor. Amazon kadınları bu yönleriyle ün kazanmışlar. Amazon kadınları M.Ö. 1200’lü yıllarda Samsun’un Terme ilçesine geliyorlar. Orada Damızkira adında bir başkent kuruyorlar. Orta Asya’dan göç ediyorlar ve soyları da Türk. İskipler’in kadınları olarak biliniyorlar. Sadece kadın savaşçı bir topluluklar, erkekleri içlerine almıyorlar. Soylarının devamı için de yılda bir kere bir araya geliyorlar. Bu beraberlikten erkek çocukları olursa ya diğer kavimdeki babalarına veriyorlar ya da sakatlayarak zindana atarak köle yapıyorlar. Sadece kız çocuklarını savaşçı olarak yetiştiriyorlar. Amazon’un kelime anlamı da ‘memesiz’ olarak tabir ediliyor. Amazon kadınları iyi ok atabilmek için göğüslerinin tekini ya ergenlik döneminde kızgın taş bağlayarak gelişimini önlüyorlar ya da dağlayarak alıyorlar” diyerek açıklamalarda bulunmuş.

Amazon kadınlar efsanesi Samsun Terme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X