Advert
Advert

İslami güzel yazı sanatı “hüsn-i hat” dünyaya tanıtılacak

Yüzyıllardır büyük hattatların ellerinde hayranlık uyandıran bir sanat olarak varlığını sürdüren “hüsn-i hat” dünyaya tanıtılacak.

İslami güzel yazı sanatı “hüsn-i hat” dünyaya tanıtılacak
İslami güzel yazı sanatı “hüsn-i hat” dünyaya tanıtılacak Minik Kuş
Kültür ve Turizm Bakanlığı insanlığın somut olmayan kültürel mirası olma yolundaki İslami güzel yazı sanatı “hüsn-i hat”ın ulusal ve uluslararası farkındalığını artırmak üzere bir tanıtım filmi hazırladı. Çamlıca Camii ile İstanbul’un tarihi mekanlarından görüntülerin yer aldığı filmde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen “Mürekkebin İzi” adlı sergide teşhire sunulan el yazması Kur’an-ı Kerim görüntüleri de yer aldı. Yüzlerce yıllık “hüsn-i hat” sanatının inceliklerinin aktarıldığı tanıtım filminde, Türkiye’nin Yaşayan İnsan Hazinelerinden klasik kitap sanatçısı Uğur Derman ile hattatlar Hasan Çelebi ve Fuat Başar’ın da anlatımlarına yer verildi. Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı dilde hazırlanan ve yaklaşık 10 dakika süren filmin Türkçesi’ne Bakanlığın aregem.ktb.gov.tr/TR-261905/hat-sanati.html adresinden ulaşılabiliyor.
Kur’an-ı Kerim’i en güzel şekilde yazabilme gayretinden doğan ve estetik değerler dikkate alınarak ölçülü ve nispetli bir şekilde kamış kalem ve is mürekkebiyle yazı yazma sanatı olan “hüsn-i hat” tarihi, dini ve sanatsal olarak geçmişten geleceğe ışık tutuyor. Yüzlerce yıldır mimaride de sıklıkla kullanılan bu sanat kapılarda, duvarlarda, mihraplarda, minberlerde ve kubbelerde derin bir hayranlık uyandırıyor.

Gençler ve “hüsn-i hat” meraklıları filmi ilgiyle izleyecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, ulusal dosya olarak UNESCO’ya sundukları “hüsn-i hat” sanatının adaylık sürecinde ve temsili listeye kayıt aşamasından sonra ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımını yapmak üzere bu filmi hazırladıklarını vurguladı. Okan İbiş, kimi zaman küçük boyutlarda, kimi zaman da anıtsal bir şekilde yazılan ve toplumsal hafızanın önemli bir parçasını oluşturan bu sanatın anlatıldığı filmde başta gençler olmak üzere “hüsn-i hat” sanatına ilgi duyan herkes için dikkat çekici yanların bulunduğuna işaret etti.

Temsili Liste’ye bu yıl 4 dosya sunuldu
UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listeleri’ne en çok unsur kaydettiren ilk 5 ülkeden biri olan Türkiye, bu yıl UNESCO’ya 4 dosya sunmuştu. Türkiye, çok uluslu dosyalar olarak “Çay Kültürü: Kimlik, Misafirperverlik ve Sosyal Etkileşim Sembolü” ile “Nasreddin Hoca Fıkraları Anlatma Geleneği” ve “Mey/Balaban Zanaatkarlığı ve İcra Sanatı”nı UNESCO’ya taşımıştı. “Hüsn-i Hat: İslami Güzel Yazı Sanatı” ise geçtiğimiz Mart ayında ulusal dosya olarak UNESCO’ya sunuldu.
son dakika haberler sanat etkinlikleri bu gün sahnelenenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar