Advert
Advert

Göbeklitepe Güneydoğu tatilinin vazgeçilmezi oldu

Minik Kuş dostlarıyla beraber "Tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından geçen yıl resmi açılışı yapılan Göbeklitepe’yi ziyaret etmiş.

Göbeklitepe Güneydoğu tatilinin vazgeçilmezi oldu
Göbeklitepe Güneydoğu tatilinin vazgeçilmezi oldu Minik Kuş

Kent merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Mahallesi yakınlarında bulunan ve ilk kez 1963'te İstanbul ve Chicago üniversitelerinden araştırmacıların yüzey çalışmaları sırasında fark edilen ören yerindeki kazılar, 50 yılı aşkın süredir devam ediyormuş.

Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müzesince 1995'ten beri ortaklaşa yürütülen çalışmalarda, Neolitik döneme ait, boyları 3-6 metre, ağırlıkları da 40-60 ton olan yabani hayvan figürlü "T" biçimli dikili taşlar bulunmuş.

Kazılarda aynı zamanda, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi çeşitli tarihi eserler de gün yüzüne çıkarılmış. 

Yaklaşık 6 yıl UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde kalan tarihi ören yeri, 2 Temmuz 2018'de ise kalıcı listeye girmiş.

Göbeklitepe, listeye girdikten sonra yeniden düzenlenen çehresiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen 8 Mart 2019'da açılmış.

UNESCO ile dünyaya açılan Göbeklitepe'ye yerli ve yabancı turistlerin ilgisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2019'u "Göbeklitepe yılı" ilan etmesiyle artmış.

Kente gelenlerin yıllardır ziyaret ettiği Balıklıgöl'ün yanı sıra tarihi ören yeri de artık ziyaretçilerin gözde rotalarından biri olmuş.

Güneydoğu turlarının önemli uğrak noktası olan Göbeklitepe, bölgenin gözde turizm merkezlerinden biri haline gelmiş.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Turizm Meslek Komitesi Başkanı Kamil Türkmen, Minik Kuş’a yaptığı açıklamada, Balıklıgöl'ün yanı sıra Göbeklitepe'nin de artık kentle özdeşleştiğini söylemiş.

Kente gelenlerin ilk olarak, ünü her geçen gün artan ören yerini görmek istediğini vurgulayan Türkmen, "Cumhurbaşkanımızın 'Göbeklitepe yılı' ilanı sonrası geçen sürede Göbeklitepe turizmi ciddi manada bir yol aldı. Artık bölgedeki tüm rotalarda Göbeklitepe vazgeçilmez oldu. İstenilen hedef noktasında süratli bir iyileşme devam ediyor. Bu konuda özellikle yerli turistte bir hareketlilik söz konusu." diyerek konuşmuş.

göbeklitepe unesco minik kuş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Tarihi Adıyaman Çarşısı geçmişe ayna tutacak
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Dünyanın en iyi turizm filmleri, Kapadokya’da buluşuyor
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar
Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda dikkat çeken anıtlar