Advert

Müzik Dünyası - 3

Bir önceki yazımızda yine kafamızda birçok soru işaretiyle kalmıştık.

Müzik Dünyası - 3
Müzik Dünyası - 3 Ertunç Tuncer
Bu 'Müzik'te nereden çıktı?
Bunlardan birisi ilk yazılan şarkının sadece insan sesiyle mi yoksa bir enstrüman eşliğinde mi olduğuydu. O dönemlerde insanlar yüzdükleri hayvanların derilerini kurutarak kendilerine giysi ve el eşyası yaptığı için zaman içerisinde buldukları şeylere çeşitli taş ve sopalarla vurmaya başlamışlar. Sıra bu kurutulmuş deri parçalarına geldiğinde farklı bir ses çıktığını fark ederek üzerine gitmişler ve vurmalı çalgılarımızın başını çekmekte olan davulun en kaba halinin temelleri atılmaya başlanmış. Yazılan bu ilk beste de ilk davullarla, düzenli ölçüler vurularak desteklenmiş.

1972 yılında ise insanlığın ilk bestesi, Asurolog Anne Draffkorn Kilmer tarafından bugün kullandığımız yedi notalı diyatonik diziyle uyarlanarak tekrar yorumlanmış. Dinlemek isteyenler için videoyu aşağıda bırakıyorum. Önümüzdeki haftalarda müziğin tarihindeki gelişmelere bu başlık altında devam edeceğiz... Takipte kalın...
Ne tarz müzik dinlersin?

Başlıca bilindik müzik türleri (hemen kulağımıza aşina gelenler); Blues, Klasik Müzik, Rock, Pop, Halk Müzikleri, Arabesk, Elektronik Müzik, Hip-Hop, Rap, R&B, Caz, Çocuk Müzikleri, Dini Müzikler ve Enstrümantal Müzik...

Bilmediğimiz ya da sadece bir yerlerden duyduğumuz diğer müzik türleri ise; Alternatif Müzik, Alternatif Rock, Funk, Trip, Swing, Be Bop, Fusion, Fantezi, Metal Müzik Türleri, Latin, Flemenko, Dance, Alaturka, Türk Sanat Müziği, Etnik, Soul, Underground, Elektronik Pop,İndie ..

Geçtiğimiz hafta ‘’Halk Müziği’’ ve ‘’Elektronik Müzik’’ tarzlarına değinmiştik.

Hip- Hop; Aslında Hip-Hop‘ı müzik türleri arasında saymak hatalı, ama bu hatayı bilerek yaptık. Doğrusunu söylemek gerekirse Hip-Hop bir yaşam tarzıdır. 70’lerin sonunda Amerika’da ortaya çıkıyor ve aynı ‘’Blues’’ gibi zorluklar içinde yaşayan siyahi grubun kendini ifade etme biçimi haline geliyor. Rap ve R&B‘nin yanı sıra breakdance ve graffitiyi de bu yaşam tarzının içerisinde sayabiliriz. Bakıldığında bir bütün teşkil etmekte zaten.

Rap; Eleştiri içeren sözlere sahip bir müzik türüdür. Yargılayıcı ya da karşı tarafı sorgulayıcı bir yapıdadır. Alt tabakaların yaşadığı baskıyı, yaşantının zorluklarını, sokak hayatının kötü yanlarını ve ezilen duyguları anlatmaktadır.

R&B; Caz, Rap, Gospel ve hatta Blues karışımı bir türdür. Bir çok tarzın karışımı gibi... Yaşanılan hayatın zorluğundan çok bu zorluklara nasıl baş kaldırılacağına ya da nasıl göğüs gerileceğine dair sözlerin bulunduğu asi, serseri bir tavırla söylenen, hatta minimal ama keskin hareketlerle yapılan danslarla görsel anlamda da desteklenen bir müzik türüdür.


Bu hafta şarkım çıktı!

Bu hafta şarkım çıktı başlığına hoş geldiniz sevgili okurlar. Tabi herkes neredeyse ev hapsinde bu zamanda şarkı çıkarmak doğru mu acaba yoksa beklenilmeli mi tartışma konusu biz işimize bakalım
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yerli yapımı: Menajerimi Ara
Haftanın yerli yapımı: Menajerimi Ara
Hakkını vererek '80 Günde Devr-i Âlem'
Hakkını vererek '80 Günde Devr-i Âlem'
Haftanın yabancı filmi: Above Suspicion
Haftanın yabancı filmi: Above Suspicion