Advert

7’den 70’e çini eğitimi

Çini sanatına gönül vermiş Kültür Bakanlığı Sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal, her yaştan öğrencisine verdiği eğitimleriyle insanları hayata bağlıyor.

7’den 70’e çini eğitimi
7’den 70’e çini eğitimi Minik Kuş
Bugüne kadar 3 binin üzerinde eser ortaya çıkaran Kültür Bakanlığı Sanatçısı Hatice Şehnaz Baykal, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde verdiği eğitimlerle insanlara sanat öğretiyor. Çok sayıda kişinin çini sanatı ile buluşmasını sağlayan Baykal, onların hem stres atmasına hem de meslek sahibi olmalarına da vesile oluyor. Bursa’da 30’a yakın kadın ile bir araya gelen Baykan, çini sanatının inceliklerini anlattı.
Belli aralıklarla Türkiye’nin dört bir yanında 7’sinden 70’ine herkese eğitimler verdiğini belirten Baykal, “Eğitimler kişiye özel ve topluk olarak değişiyor. Hobi amaçlı gelenler, eğitimin sonunda kendi iş imkanını da bulmuş oluyor. Bugüne kadar 3 binin üzerinde eser çıkardım. Yılda ortalama 100’ün üzerinde kişiye eğitim veriyorum. Çini çok farklı bir sanattır. Çoğu insan başladığı zaman bırakamıyor” dedi.
Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla Türk çinisini dünyaya tanıttığını belirten Baykal, “Birçok elçilikte sergiler ve galerilerle Türk çinisini dünyaya tanıyorum. Bir çok ünlü siyasetçiye özel olarak çinilerimi gönderdim” diye konuştu.
son dakika haberler sanat etkinlikleri bu gün sahnelenenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yerli yapımı: Menajerimi Ara
Haftanın yerli yapımı: Menajerimi Ara
Hakkını vererek '80 Günde Devr-i Âlem'
Hakkını vererek '80 Günde Devr-i Âlem'
Haftanın yabancı filmi: Above Suspicion
Haftanın yabancı filmi: Above Suspicion