Advert

Altınküre lisesinde, İstiklal Marşının kabulü kutlandı

Altınküre lisesinde ‘İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ programı gerçekleşti.

Altınküre lisesinde, İstiklal Marşının kabulü kutlandı
Altınküre lisesinde, İstiklal Marşının kabulü kutlandı Minik Kuş
Altınküre Fen ve Anadolu Lisesi, ‘İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma’ programı düzenlendi. Altınküre okulları konferans salonunda gerçekleştirilen anma programına öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Düzenlenen anma programı Saygı duruşunun bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.
Programda açılış konuşması yapan Altınküre Fen ve Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Seda Erol, “Bugün burada 12 Mart İstiklal Marşının kabulü ve milli marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u anmak için toplanmış bulunmaktayız. Üç kıtada şanlı zaferlerle fetihler yapmış, asırlarca adaletiyle ayakta durmuş olan Osmanlı Devleti, girdiği 1’inci Dünya Savaşından yenik çıkmıştır. Emperyalist devletlerce vatan toprakları işgal edilmiş, halkımız adeta her taraftan bir katliama tabi tutulmuş, binlerce ocak acımasızca yok edilmiştir. Tarihi şanla şerefle yazılı Türk milleti, Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Anadolu’da ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolası ile hareket ederek İstiklal Savaşına başlamıştır’’ dedi.
Tarih Öğretmeni Seda Erol sözlerinin devamında, “Gençlerimizin Mehmet Akif Ersoyu’u çok iyi tanıması, onun tüm benliğinde muhafaza ettiği ’Vatan sevgisini, milli mücadele ruhunu ve Allah inancını’ hissetmesi gerekir. İşte hepimiz bu duygularla Mehmet Akif’i tanır ve İstiklal Marşı’nın ruhunu tüm benliğimizde hissedersek ’ezelden beridir hür yaşamış ve hür yaşacak’ bir milletin fertleri olarak Dünya Milletler Tarihi’ndeki şanlı yerimizi korumuş oluruz. ’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyen üstat Mehmet Akif Ersoy’u sevgi ve rahmetle anıyor, onun bize verdiği ruhla, aziz vatan ve şanlı bayrağımız için kanlarını döküp şahadet mertebesiyle şereflenmiş kahramanlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.
Anma programı, İstiklal Marşını anlatan belgesel gösterimi, Mehmet Akif Ersoy’un ‘Zulmü Alkışlayamam’ şiiri ve sunumun ardından sona erdi. Öğrencilerin sergilemiş olduğu performanslar seyirciler tarafından ayakta alkışlandı.
son dakika haberler sanat etkinlikleri bu gün sahnelenenler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yerli yapımı: Menajerimi Ara
Haftanın yerli yapımı: Menajerimi Ara
Hakkını vererek '80 Günde Devr-i Âlem'
Hakkını vererek '80 Günde Devr-i Âlem'
Haftanın yabancı filmi: Above Suspicion
Haftanın yabancı filmi: Above Suspicion