Advert

Türk dizileri, Türk dilinin elçileri oluyor

Minik Kuş Ekibi ile görüşen Gürcü sanatçı Sophia Saakaşvili, 'Türk dizilerini Gürcistan'a geldiğinden beri çok severek izliyorum. Diziler Gürcüceye çevrilse de benim için önemli olan Türkçe öğrenmekti' diyerek konuşmuş.

Türk dizileri, Türk dilinin elçileri oluyor
Türk dizileri, Türk dilinin elçileri oluyor Minik Kuş

Türkiye'nin sınır komşusu ve stratejik ortağı Gürcistan'da, yaklaşık 10 yıl önce seyirciyle buluşan Türk dizileri, Türkçeye ilgiyi artırarak Türkiye ve Türk kültürünün daha yakından tanınmasına vesile oluyormuş.

Ülkenin neredeyse tüm televizyon kanallarında yayımlanan Türk dizileri, özelikle Gürcü gençlerini Türkçe öğrenmeye teşvik ederken iki ülke arasındaki kültürel bağları da güçlendiriyormuş.

Minik Kuş Ekibine konuşan 24 yaşındaki Gürcü sanatçı Sophia Saakaşvili, Türk dizilerini çok sevdiğini söylemiş.

Saakaşvili, Türkçe öğrenmek için 5 yıl önce Tiflis Yunus Emre Enstitüsüne (YEE) başvurduğunu dile getirerek "5 yıldır Türkçe derslerine devam ediyorum. Türk dizileri de benim Türkçe öğrenmeme vesile oldu" diye konuşmuş.

Türkçesini ilerlettiği için artık dizileri Türkçe izlediğini kaydeden Saakaşvili, Türk dizilerinin aynı zamanda müzik zevkini de geliştirdiğini belirtmiş.

Saakaşvili, "Ben İngilizce, Gürcüce ve çeşitli dillerde şarkı söylüyorum ama Türkçe şarkılar benim için çok yeni. Bu yüzden de bir sanatçı olarak Türkçe eserler konusunda da kendimi geliştirmeye başladım. Dolayısıyla Türk dizileri sadece Türkçe öğretmekle kalmadı repertuvarımı da geliştirdi" ifadelerini kullanmış.

Sophia Saakaşvili Gürcü Minik Kuş Magazin Oku
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Haftanın yerli yapımı: Uzak Ara Eğlence
Haftanın yerli yapımı: Uzak Ara Eğlence
Haftanın yabancı filmi: The Old Guard
Haftanın yabancı filmi: The Old Guard
Yeni bir dönem bizleri bekliyor
Yeni bir dönem bizleri bekliyor